এলোভেৰাৰ খেতি কৰি মাহত উপাৰ্জন কৰক লাখ লাখ টকা। জানক এই খেতিৰ সহজ পদ্ধতি।

Business Ideaঃ আজিকালি বহু কৃষকে পৰম্পৰাগত খেতিৰ বাহিৰে বহু ধৰণৰ শস্যৰ খেতি নতুন ধৰণেৰে খেতি কৰি আছে। খেতিৰ বাবে এনে বহু বিকল্প আছে যাৰ পৰা পৰম্পৰাগত খেতিৰ তুলনাত বহুগুণ উপাৰ্জন কৰিব পাৰি। যদি আপুনিও এনে শস্যৰ খেতিৰ কথা ভাবিছে, তেন্তে আমি আপোনাক এটা ডাঙৰ ধাৰণা দিছো। আপোনালোকক কওঁ যে আজিকালি বজাৰত এই বস্তুটোৰ চাহিদা অতি প্ৰবল।

আচলতে আমি ইয়াত এলোভেৰা খেতিৰ কথা কৈছোঁ। ঔষধ, ফিটনেছ, বনৌষধি সামগ্ৰী আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰী আদিত এলোভেৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বহু ডাঙৰ ডাঙৰ কোম্পানীয়ে ইয়াক অধিক মূল্যত কিনিবলৈ সাজু হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত এইটো আপোনাৰ বাবে এটা ভাল ব্যৱসায় হ’ব পাৰে। ইয়াৰ খেতি কেনেকৈ কৰিব লাগে জানো আহক।

বজাৰত সদায় চাহিদা থাকে

আপোনালোকক জনাওঁ যে চাহিদা অনুযায়ী এলোভেৰা খেতি উপলব্ধ নোহোৱাৰ বাবে দেশৰ লগতে বিদেশৰ বহু বৃহৎ কোম্পানীয়ে ভাল মানৰ এলোভেৰা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই। এই কাৰণেই এতিয়া এলোভেৰা খেতি লাভজনক চুক্তিত পৰিণত হৈছে। গতিকে যদি আপুনিও নিজাকৈ কিছু কাম আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে তেন্তে এলোভেৰা খেতি কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি কোম্পানীসমূহৰ চাহিদা অনুসৰি উন্নত মানৰ এলোভেৰা উৎপাদন কৰে, তেন্তে ইয়াৰ জৰিয়তে আপুনি লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব।

এলোভেৰাৰ খেতি কেনেকৈ কৰিব লাগে

এলোভেৰা খেতিৰ আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ’ল ইয়াৰ বাবে অতি কম পানীৰ প্ৰয়োজন হয়। বালিচহীয়া আৰু লোমীয়া মাটিত ইয়াৰ খেতি কৰিব পাৰি। এলোভেৰা খেতিৰ বাবে এনে মাটি বাছি ল’ব লাগে য’ৰ পৰা পানী নিষ্কাশনৰ সম্পূৰ্ণ ব্যৱস্থা আছে। এনে মাটিত ইয়াৰ খেতি কৰিব নোৱাৰি, য’ত পানী স্থবিৰ হৈ থাকে। অতি ঠাণ্ডা হোৱা ঠাইত এলোভেৰাৰ খেতি কৰিব নোৱাৰি। শুকান ঠাইত এলোভেৰা খেতি কৰিলে অধিক উপকাৰী।

এই সময় খেতিৰ বাবে উপযুক্ত সময়

এলোভেৰা ৰোপণৰ জৰিয়তে খেতি কৰা হয় মানে গছ-গছনি আনি ৰোপণ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ খেতিৰ বাবে বাৰিষা ভাল বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আগষ্টৰ ভিতৰত যিকোনো সময়তে আৰম্ভ কৰিব পাৰি। এক একৰ মাটিত প্ৰায় ১০ হাজাৰ এলোভেৰা গছ ৰোপণ কৰিব পাৰি। গছৰ সংখ্যা মাটিৰ প্ৰকাৰ আৰু জলবায়ুৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। যি জলবায়ুত গছ-গছনি বেছিকৈ গজে আৰু ইহঁতৰ বিস্তাৰ বেছি হয়, সেই জলবায়ুত উদ্ভিদৰ মাজত অধিক দূৰত্ব ৰখা হয়। য’ত গছ-গছনিবোৰ কমকৈ গজে, তাত ইহঁতৰ মাজৰ দূৰত্ব কম ৰখা হয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

2 thoughts on “এলোভেৰাৰ খেতি কৰি মাহত উপাৰ্জন কৰক লাখ লাখ টকা। জানক এই খেতিৰ সহজ পদ্ধতি।”

Leave a Comment