ননষ্টিক কুকিং পেনত ৰন্ধা খাদ্য খালে বেমাৰ বৃদ্ধি হয় নেকি ? কিমান সত্য এই কথা ?

প্ৰায়ে কোৱা হয় যে নাৰীৰ গোটেই জীৱনটো পাকঘৰতে পাৰ হৈ যায়। কিন্তু আজিকালি বেছিভাগ মহিলাই কাম কৰি আছে আৰু তেওঁলোকে গোটেই জীৱন পাকঘৰত কটাব নালাগে বৰঞ্চ পাকঘৰৰ কাম সোনকালে শেষ কৰি অফিচলৈ যোৱাটোৱেই পছন্দ কৰে। আধুনিক জীৱনশৈলীত সময় ব্যৱস্থাপনা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা।

এনে পৰিস্থিতিত অগ্ৰাধিকাৰ হ’ল তেওঁলোকৰ পাকঘৰত এনেধৰণৰ পাকঘৰৰ বাচন-বৰ্তন থাকিব লাগে, যাৰ জৰিয়তে কম সময়তে সোৱাদযুক্ত আৰু ভাল খাদ্য ৰান্ধিব পৰা যাব। ননষ্টিক বাচন-বৰ্তনে কিছু পৰিমাণে এই ইচ্ছা পূৰণ কৰে। কিন্তু আপোনাৰ পাকঘৰত ৰখা ননষ্টিক কেৰাহী, কেৰাহী বা গ্ৰীডল ক্ৰেকলিং নহয়নে? যদি ই ক্ৰেকলিং হৈ আছে, তেন্তে লগে লগে আপোনাৰ পাকঘৰৰ পৰা উলিয়াই আনিব। কাৰণ ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যক ভিতৰৰ পৰা দুৰ্বল কৰি তুলিছে।

নন ষ্টিক কুকিং পেন

ভাৰতৰ পৰা বিদেশলৈকে পৃথিৱীৰ প্ৰতিটো পাকঘৰতে ননষ্টিক ৰন্ধন সামগ্ৰী পোৱা যাব। আৰু এইটোও সঁচা যে এইটোৱেই বেছিভাগ মানুহৰে প্ৰথম পছন্দ। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ হ’ল নন ষ্টিক পেনত থকা খাদ্য বাচনত লাগি নাথাকে। এই ধৰণৰ বাচনৰ আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ’ল কম জুইত ৰাখক বা দ্ৰুতভাৱে ৰাখক, আপোনাৰ খাদ্য সম্পূৰ্ণ নিৰাপদ হৈ থাকে আৰু তেলও কম ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মানুহে ইয়াত ৰন্ধা-বঢ়া কৰি ভাল পায় কাৰণ ইয়াক অতি পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰে ৰান্ধিবলৈ সহজ।

গৱেষণাই কি কয়?

‘Science of the Total Environment Study’ ত প্ৰকাশিত প্ৰতিবেদন অনুসৰি এই আলোচনীৰ বহু লেখকে বহু গৱেষণা কৰিছে। ইয়াৰ পিছত এই প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। গৱেষণাৰ সময়ত তেওঁ ননষ্টিক টু ষ্টীল, কাঠৰ বাচনত খাদ্য ৰান্ধিছিল আৰু পৰ্যবেক্ষণ কৰিছিল। এই সময়ত তেওঁ লক্ষ্য কৰিলে যে ননষ্টিকত খাদ্য ৰান্ধি থাকোঁতে, যিটো সম্পূৰ্ণৰূপে টেফ্লনেৰে আৱৰণ দিয়া হয়। তাত ৰন্ধা-বঢ়া কৰি থাকোঁতে তেওঁ খাদ্যত ৯১০০ টা সৰু সৰু প্লাষ্টিকৰ কণা এৰি দিয়ে।যদি এই বাচনৰ পৃষ্ঠভাগ ভুলবশতঃ ফাটি যায় বা ফাটি যায়।

অধিক পঢ়কঃ ৰাতিপুৱা কৰা এই ৬ টা কামে বঢ়াই তুলিব আপোনাৰ ওজন। আজিয়ে এৰক এই অভ্যাস।

তেতিয়াও এই বাচনৰ পৰা খাদ্য খোৱাটো আপোনাৰ বাবে বিপদজনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ফাটি যোৱা ননষ্টিক বাচনত আপোনাৰ খাদ্যত প্ৰায় ২,৩০,০০০ কণা মাইক্ৰ’প্লাষ্টিক আৰু নেন’প্লাষ্টিক মিহলি হৈ যায় আৰু জানি বা অজানিতে আপুনি প্লাষ্টিক খায়। আপুনিও নাজানে আৰু এই প্লাষ্টিক পোনে পোনে পেটত সোমাই যায়।

ননষ্টিকত ৰন্ধা-বঢ়া কৰাটো কিয় বিপদজনক?

ভঙা ননষ্টিক কেৰাহীত ৰান্ধিলে আপোনাৰ বাবে কিমান ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। এই কথা আপুনি কেতিয়াও নাজানে। এই ভঙা পাত্ৰটোৰ পৰা পলিফ্ল’ৰিনেটেড (PFAS) নামৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ এটা ওলাই আহে। এই ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ইমান কঠিন যে মাটি, পানী, যিকোনো ঠাইত পুতি থৈ দিলে পচি নাযায়। ই সম্পূৰ্ণ প্লাষ্টিকৰ।

প্লাষ্টিক যেনেকৈ পচি নাযায়, ঠিক সেইদৰে ইও যিদৰে আছে তেনেকৈয়ে থাকে। ইয়াৰ পৰা অনুমান কৰিব পাৰি যে যদি ই পেটত যায় তেন্তে আপোনাৰ পেটৰ কি হ’ব।তথ্যৰ বাবে কওঁ যে এই ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ বাবে শৰীৰৰ লগত জড়িত বহুতো ৰোগ হব পাৰে। যেনে থাইৰয়ড, ক্ৰনিক কিডনী ডিজিজ, লিভাৰ ডিজিজ, কেন্সাৰ, ইয়াৰ ফলত বন্ধ্যাত্ব আৰু জন্মৰ সময়ত ওজন কম হ’ব পাৰে।

অধিক পঢ়কঃ হাৰ্ট এটেক অহাৰ এমাহ আগতে শৰীৰত দেখা যায় এনে ৫ টা লক্ষণ। সাধাৰণ বুলি আওকান নকৰিব !

নট্ৰে ডেম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক গ্ৰেহাম পিজলীয়ে কয় যে পিটিএফই ৰন্ধন সামগ্ৰীৰ পৰা প্লাষ্টিকৰ কণা এৰাই চলিবলৈ ঘৰুৱা ৰান্ধনীসকলে পাকঘৰত এনে বাচন ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে যিবোৰ চোকা নহয় কিন্তু সমতল। ইয়াৰ লগতে এটা কথা প্ৰায়ে মন কৰিবলগীয়া যে ৰন্ধা-বঢ়া বা ৰন্ধা-বঢ়া কৰাৰ সময়ত বাচনটোৰ পৃষ্ঠভাগ খোঁচ মাৰিব নালাগে। গ্ৰেহাম পেইজলীয়ে কয় যে যদি বাচনটোত আঁচোৰ পৰে তেন্তে সময়ত সলনি কৰক, নহ’লে ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদজনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

1 thought on “ননষ্টিক কুকিং পেনত ৰন্ধা খাদ্য খালে বেমাৰ বৃদ্ধি হয় নেকি ? কিমান সত্য এই কথা ?”

Leave a Comment