পাইলটে কি কাৰণত দিঘল দাড়ি ৰাখিব নোৱাৰে জানেনে ? কাৰণ জানি আচৰিত হ’ব !

Why Pilots Remain Clean Shaveঃ ৰায়ে এনে বহু কথা থাকে, যাৰ বিষয়ে বহু প্ৰশ্ন আমাৰ মনলৈ আহে, কিছুমান প্ৰশ্ন এনেকুৱা যে সহজে উত্তৰ পোৱা নাযায়। আজি আমি তেনে এটা প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিম, আপুনি কেতিয়াবা লক্ষ্য কৰিছেনে পাইলটসকলে কিয় সদায় পৰিষ্কাৰ শ্বেভ ৰাখে? আন পুৰুষৰ দৰে দীঘল দাড়ি কিয় নাৰাখে? আজি আমি আপোনাৰ এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিবলৈ ওলাইছো। জানো আহক… 

কওঁ যে পাইলটে যে দাড়ি ৰাখিব নোৱাৰে এনে নহয়। আচলতে সকলো বিমান সংস্থাৰ নিজস্ব বেলেগ বেলেগ নিয়ম আছে। এই কাৰণেই কিছুমান পাইলটে চুটি দাড়ি ৰাখে আৰু কিছুমানে একেবাৰে নাৰাখে। কিন্তু পাইলটে ছবিৰ নায়কৰ দৰে দীঘল আৰু ষ্টাইলিছ দাড়ি কিয় ৰাখিব নোৱাৰে? হয়, আজি আপোনালোকক কওঁ যে ইয়াৰ উত্তৰ হ’ল যাত্ৰীসকলৰ নিৰাপত্তা।

দাড়ি নৰখাৰ আঁৰৰ কাৰণ এইটোৱেই

আমি সকলোৱে জানো যে বিমানে উচ্চ উচ্চতাত উৰণ কৰে আৰু এনে পৰিস্থিতিত বিমানখনৰ সৈতে জড়িত প্ৰতিজন কৰ্মচাৰীয়ে প্ৰতিটো পৰিস্থিতিৰ বাবে সাজু হোৱাটো প্ৰয়োজন। কিন্তু এইবোৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিটো আহি পৰে যেতিয়া উচ্চতা পোৱাৰ পিছত বিমানখনৰ ভিতৰত অক্সিজেনৰ অভাৱ হয়। বুজাই দিয়া যে বিমানখনৰ ভিতৰৰ বায়ুৰ চাপ সাধাৰণ মানুহৰ মতে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়, যিটো বাহিৰৰ চাপতকৈ বেছি। কিন্তু অধিক উচ্চতালৈ যোৱাৰ পিছত কেবিনৰ ভিতৰৰ বায়ুৰ চাপ কমিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ সম্ভাৱনা থাকিব পাৰে।

অধিক পঢ়কঃ ফেভিকলৰ ডাঠ আঠা নিজৰ বটলত কিয় লাগি নধৰে ? কাৰণ জানি আচৰিত হ’ব !

ইয়াৰ ফলত অসুবিধাৰ সৃষ্টি হব পাৰে 

আপোনালোকক কওঁ যে যেতিয়া বায়ুৰ চাপ কম হয় তেতিয়া যাত্ৰীকে ধৰি সকলো বিমান কৰ্মীয়ে অক্সিজেন মাস্ক পৰিধান কৰিব লগা হয়। পাইলটকো অক্সিজেন মাস্ক পৰিধান কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত যদি তেওঁৰ দাড়ি বাঢ়ি গৈ থাকে তেতিয়া মাস্ক লগাবলৈ অসুবিধা পাব আৰু মাস্কখন মুখত ভালদৰে ফিট নহ’ব।

অধিক পঢ়কঃ প্লাষ্টিকৰ ষ্টোলৰ মাজত এই ফুটা কিয় দিয়া হয় বহুতেই নাজানে ! আঁৰত আছে বৈজ্ঞানীক কাৰণ!

এনে পৰিস্থিতিত অক্সিজেনৰ অভাৱত পাইলটৰ জীৱনও হেৰাই যাব পাৰে আৰু পাইলটৰ জীৱন নিৰ্মান হ’লে ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল সকলো যাত্ৰীৰ জীৱন বিপদত পৰিব। কিন্তু ব্যক্তিগত বিমান সংস্থাসমূহে তেওঁলোকৰ পাইলট আৰু অন্যান্য কৰ্মীসকলক উপস্থাপনযোগ্য হোৱাটো বিচৰাৰ কাৰণো আছে যাতে যাত্ৰীসকলৰ ওপৰত ভাল ছাপ থাকে। এই নিৰ্দিষ্ট কাৰণতে পাইলটসকলে দাড়ি নাৰাখে। 

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment