ফাষ্ট ফুডত্কৈ দুগুন বেছি ক্ষতিকাৰক নেকি মেয়নেজ ? সৃষ্টি কৰে এইবোৰ বেমাৰৰ !

Side Effects Of Mayonnaise: শিশুৰ পৰা প্ৰাপ্তবয়স্কলৈকে ফাষ্ট ফুডৰ উন্মাদনাই আজি মানুহৰ খাদ্যাভ্যাস সম্পূৰ্ণৰূপে সলনি কৰি পেলাইছে। আগৰ দিনত য’ত মানুহে ব্ৰেকফাষ্টত ওটছ, পৰঠা শাক-পাচলি খাইছিল, আজি ইয়াৰ ঠাইত চেণ্ডুইচ আৰু পাস্তা খাইছে। তাৰ পিছত ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ সময়ৰ অভাৱ নে খাদ্যাভ্যাস সলনি হোৱা। পৰীক্ষাত যিমানেই সোৱাদযুক্ত ফাষ্ট ফুড যেন নালাগিব, কিন্তু স্বাস্থ্যৰ বাবে ইয়াৰ অসুবিধা সকলোৱে জানে। কিন্তু ইয়াৰ বাহিৰেও আপুনি জানেনে যে বাৰ্গাৰ, পিজ্জা আৰু মমোৰ দৰে ফাষ্ট ফুডৰ সৈতে পৰিবেশন কৰা মেয়নেজে এই ফাষ্ট ফুডতকৈ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ অধিক ক্ষতি কৰে। হয়, বেছিভাগ মানুহেই ভাল পোৱা মেয়নেজৰ ক্ৰীমযুক্ত টেক্সচাৰে, অজানিতে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰিছে। কেনেকৈ জানো আহক।

মেয়নেজ খালে স্বাস্থ্যৰ এই ডাঙৰ ক্ষতি হব পাৰে

ৰক্তচাপৰ সমস্যাঃ মেয়নেজত ওমেগা-৬ ফেটি এচিডৰ পৰিমাণ অতি বেছি পোৱা যায়। যাৰ অত্যধিক সেৱনৰ বাবে এজন ব্যক্তিৰ উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও মেয়নেজ অত্যধিক সেৱনে হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোকৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

মেদবহুলতাঃ জিমত ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা ব্যায়াম কৰি ওজন কমোৱাৰ সপোন দেখিলেও, কিন্তু যদি আপুনি মেয়নেজ খাবলৈ ভাল পায়, তেন্তে এই সপোন পূৰণ কৰাটো অলপ কঠিন হ’ব পাৰে। হয়, মেয়নেজত পোৱা কেলৰিৰ পৰিমাণ অতি বেছি। এনে পৰিস্থিতিত দৈনিক সেৱন কৰিলে আপুনি আপোনাৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। যদি আপুনি ওজন নিয়ন্ত্ৰণ ৰাখিব বিচাৰে, তেন্তে মেয়নেজৰ ব্যৱহাৰ কম কৰক।

ডায়েবেটিছঃ মেয়নেজ খোৱা যিমানেই সোৱাদযুক্ত হয় সিমানেই স্বাস্থ্যৰ বাবে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বেছি। মেয়নেজ অত্যধিক সেৱনে আপোনাৰ চেনিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। যাৰ বাবে এজন ব্যক্তিয়ে ডায়েবেটিছ ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আৰু অধিক বৃদ্ধি পায়।

অধিক পঢ়কঃ ব্লাড প্ৰেছাৰ হাই হলে শৰীৰত দেখা যায় এনে লক্ষণ। সতৰ্ক হওঁক !

মূৰৰ বিষ আৰু বমিঃ মেয়নেজ তৈয়াৰ কৰিবলৈ বহু ধৰণৰ সংৰক্ষক আৰু কৃত্ৰিম উপাদান ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত থকা এম এছ জিয়ে বহু লোকৰ মূৰৰ বিষ, দুৰ্বলতা আৰু বমিৰ দৰে স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

হৃদৰোগৰ বাবে বিপদঃ অত্যধিক পৰিমাণৰ মেয়নেজ সেৱন কৰিলেও মানুহৰ হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে। মনত ৰাখিব, এচামুচ মেয়নেজত প্ৰায় ১.৬ গ্ৰাম চৰ্বি থাকে। এনে পৰিস্থিতিত মেয়নেজ অতিমাত্ৰা সেৱন কৰিলেও কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। শৰীৰত কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি পালে হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment