ব্লাড প্ৰেছাৰ হাই হলে শৰীৰত দেখা যায় এনে লক্ষ। সতৰ্ক হওঁক !

Symptoms Of High Blood Pressure: আজিৰ সময়ত দুৰ্বল জীৱনশৈলী আৰু খাদ্যৰ বাবে মেদবহুলতা, পিচিঅ’ডি, ব্লাড চেনিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰক্তচাপলৈকে সমস্যাৰ সৃষ্টি হৈছে। ৰক্তচাপক নিৰৱ হত্যাকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। কাৰণ ই এনেকুৱা এটা ৰোগ যাৰ বহু লক্ষণ দেখা নাযায়। সাধাৰণতে আপুনি কৰা কামৰ বাবে শৰীৰৰ ৰক্তচাপ কমি বা বাঢ়ি গৈ থাকে।

কিন্তু যদি ৰক্তচাপ স্বাভাৱিক পৰিসৰ অৰ্থাৎ ১৪০/৯০ মি.মি./Hg ৰ ওপৰত হয়, তেন্তে ইয়াক উচ্চ ৰক্তচাপ বা উচ্চ ৰক্তচাপ বুলি কোৱা হয়। উচ্চ ৰক্তচাপৰ লক্ষণসমূহ অতি সহজ যিবোৰ সাধাৰণতে আওকাণ কৰা হয়। উচ্চ ৰক্তচাপৰ লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে জানি লওক।সময়ত উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। কাৰণ ইয়াৰ ফলত হাৰ্ট এটেক, ষ্ট্ৰোক হ’ব পাৰে।

স্বাভাৱিক ৰক্তচাপ কিমান?

স্বাভাৱিক ৰক্তচাপ ১২০/৮০ মিলিমিটাৰ পাৰাপাৰচেণ্টৰ ভিতৰত বুলি ধৰা হয়। যদি আপোনাৰ ৰক্তচাপ ইয়াতকৈ বেছি হয়, তেন্তে আপুনি তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগে।

উচ্চ ৰক্তচাপৰ চিন

ফুলি যোৱা গোৰোহা

দীৰ্ঘদিন ধৰি উচ্চ ৰক্তচাপ থাকিলে হৃদযন্ত্ৰৰ পেশী ডাঠ হৈ উঠিব পাৰে। এনে অৱস্থাত গোৰোহাত এক প্ৰকাৰৰ তৰল পদাৰ্থ জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে অৱস্থাত গোৰোহাত ফুলি উঠে।সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰা।ব্লাড চেনিৰ দৰে উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা থাকিলেও ৰাতি সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সমস্যা দেখা যায়।

ৰঙা চকু

যদি আপোনাৰ চকুত ৰঙা দাগ থাকে তেন্তে ই উচ্চ ৰক্তচাপৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। উচ্চ ৰক্তচাপৰ বাবে এজন ব্যক্তিৰ ৰেটিনোপেথী নামৰ এক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। এনে অৱস্থাত ৰক্তবাহী নলীৰ বেৰবোৰ অতি ডাঠ হৈ পৰে, যাৰ বাবে তেজৰ সোঁত সঠিকভাৱে নহয় আৰু ৰেটিনাত ফুলা আৰম্ভ হয়।
উচ্চ ৰক্তচাপৰ অন্যান্য লক্ষণ

  • হঠাতে বুকুৰ বিষ
  • উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা
  • নাকৰ পৰা তেজ ওলোৱা
  • দৃষ্টিশক্তি হেৰুৱাই পেলোৱা
  • ভাগৰ
  • ৰক্তক্ষৰণ
অধিক পঢ়কঃএইবোৰ বেমাৰ থকা ব্যক্তিয়ে ভুলটো নাখাব সেউজীয়া মটৰ। দুগুনে বাঢ়িব বেমাৰ !

উচ্চ ৰক্তচাপ কেনেকৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব

যদি কোনো ব্যক্তিৰ উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা আছে, তেন্তে আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাসৰ সম্পূৰ্ণ যত্ন লওক। ইয়াৰ লগতে নিমখ পৰিমিত পৰিমাণে সেৱন কৰিব লাগে। ইয়াৰ লগতে কেফেইন, মদ, ধূমপান কম কৰিব লাগে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

1 thought on “ব্লাড প্ৰেছাৰ হাই হলে শৰীৰত দেখা যায় এনে লক্ষ। সতৰ্ক হওঁক !”

Leave a Comment