ফেভিকলৰ ডাঠ আঠা নিজৰ বটলত কিয় লাগি নধৰে ? কাৰণ জানি আচৰিত হ’ব !

আঠাৰ বিষয়ে তথ্য: শৈশৱৰ পৰা এতিয়ালৈকে বহুবাৰ আপুনি নিশ্চয় আঠা বা ফেভিকল ব্যৱহাৰ কৰিছিল আপোনাৰ বহীখন পেষ্ট কৰিবলৈ, এটা শিল্পকলা বনাবলৈ। ইয়াৰ লগতে আপুনি নিশ্চয় এনে বহুতো বিজ্ঞাপনও দেখিছে, য’ত দাবী কৰা হয় যে তেওঁলোকৰ আঠা শুকাই নাযায় আৰু ইয়াৰ প্ৰভাৱো কম নকৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও এনে বহুতো কাম আছে, যিবোৰ আঠাৰে কৰা হয়, যেনে আচবাব বনোৱা আদিত। আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে সহজে প্ৰয়োগ কৰিব পৰা আৰু শক্তিশালী বণ্ডিং আঠাটো নিজৰ বটলত কিয় লাগি নাথাকে? ইয়াৰ আঁৰত ৰাসায়নিক বিক্ৰিয়া আছে, জানো আহক।

আঠা কি?

প্ৰথমে আমি আঠাৰ বিষয়ে অলপ জানিব পাৰো। আচলতে আঠা ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰক পলিমাৰ বোলা হয়। এই পলিমাৰবোৰ দীঘল ডালযুক্ত, যিবোৰ হয় আঠাযুক্ত নহয় টানিব পৰা। আঠা বনাবলৈ পলিমাৰৰ আঠাযুক্ততা আৰু বিস্তাৰ ক্ষমতা সঠিকভাৱে মূল্যায়ন কৰি টানিবলৈ ভাল আৰু একে সময়তে আঠাযুক্ত পলিমাৰ পোৱা যায়।

আঠাই কেনেকৈ কাম কৰে

ফেভিকল হৈছে বগা আঠা, ইয়াত পানীও থাকে, যিয়ে দ্রাৱক হিচাপে কাম কৰে। এই পানীয়ে নিজেই আঠা শুকুৱাবলৈ নিদিয়ে আৰু ইয়াক তৰল ৰূপত সঠিকভাৱে ৰাখে। আমি যেতিয়া আঠা ব্যৱহাৰ কৰো তেতিয়া বটলৰ পৰা উলিয়াই লওঁ। এনে অৱস্থাত আঠাৰ পানী কম সময়ৰ ভিতৰতে শুকাই যায় আৰু তাৰ পিছত পলিমাৰটো বস্তুবোৰত লাগি থাকে। লগতে ফেভিকুইকৰ দৰে আঠাত পানী নাথাকে, পলিমাৰৰ পৰাও তৈয়াৰ কৰা নহয়। এইবোৰ চাইন’এক্ৰাইলেট নামৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰে তৈয়াৰ কৰা হয়। এই ৰাসায়নিক পদাৰ্থ বতাহত উপস্থিত পানীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে বস্তুৰ লগত লাগি থাকে।

অধিক পঢ়কঃ দৰ্জা খিৰিকীৰ কেৰ কেৰ মাত নোহোৱা হব অতি সহজে। মাত্ৰ লাগিব এই বিধ বস্তু।

কিয় আঠা বটলত লাগি নধৰে

এতিয়া প্ৰশ্ন হয় ইয়াৰ বটলত আঠা কিয় লাগি নাথাকে। আমি আপোনালোকক কৈছিলো যে আঠাত পানী থাকে আৰু ই শুকান হ’লেহে লাগি থাকে। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি নিশ্চয় দেখিছে যে ফেভিকল আদিৰ দৰে বগা আঠাৰ বটলবোৰ বন্ধ কৰি থোৱা থাকে, যাতে ইয়াৰ ভিতৰলৈ বতাহ নাযায় আৰু পানী শুকাই নাযায়। কিন্তু আনফালে ইয়াৰ বটলটো কিছু সময় খোলা ৰাখিলে ইও বটলত লাগি থাকিব। আনহাতে ফেভিকুইকৰ দৰে আঠা পানীৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব লাগে। যি বটলত সেইবোৰ ৰখা হয় তাত পানীৰ কণাও নাথাকে। খোলা ৰাখিলেও বায়ুমণ্ডলত উপস্থিত পানীৰ লগত মিহলি হৈ শুকাই ভিতৰত লাগি থাকিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment