কোনে কি কাৰণত নিৰ্মান কৰিছিল এই কেদাৰনাথ মন্দিৰ ? জানক ইয়াৰ প্ৰকৃত ৰহস্য !

হিন্দু ধৰ্মত কেদাৰনাথ ধামৰ অতি গুৰুত্ব আছে। এই পবিত্ৰ স্থানক বাৰটা জ্যোতিৰ্লিংগৰ ভিতৰত অন্যতম বুলি গণ্য কৰা হৈছে। কেদাৰনাথ ধামক ভগৱান শিৱৰ বাসস্থান বুলি গণ্য কৰা হয়। পুৰাণ মতে ভগৱান ভোলেনাথ ইয়াত সকলো সময়তে বাস কৰে। প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ ভক্তই কেদাৰনাথলৈ আহে ভোলেনাথক দৰ্শন কৰিবলৈ। সঁচা হৃদয়েৰে বাবাক চাবলৈ কেদাৰনাথলৈ যোৱা ভক্তসকলৰ সকলো ইচ্ছা পূৰণ হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

এই পবিত্ৰ স্থানৰ লগত জড়িত বহুতো কাহিনী আছে যদিও মহাভাৰতত কেদাৰনাথ ধামৰ লগত জড়িত কাহিনী এটাৰ বৰ্ণনা আছে। য’ত কেদাৰনাথ মন্দিৰ কেনেকৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল সেই কথা কোৱা হৈছে। মহাভাৰতৰ এই স্থানৰ সৈতে জড়িত কাহিনীৰ বিষয়ে বিতংভাৱেজানো আহক –

শ্ৰী কৃষ্ণই পাণ্ডৱক পাপমুক্ত হোৱাৰ পথ দিলে

ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ অনুসৰি পাণ্ডৱৰ জ্যেষ্ঠ ভাতৃ যুধিষ্ঠিৰক মহাভাৰতৰ যুদ্ধত বিজয় পতাকা উত্তোলন কৰি হস্তিনাপুৰৰ ৰজা কৰা হৈছিল। চাৰি দশক ধৰি তেওঁ হস্তিনাপুৰৰ সিংহাসন দখল কৰিছিল। এদিন পাণ্ডৱ আৰু ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই মহাভাৰত যুদ্ধৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আছিল। এই সময়ত পাণ্ডৱসকলে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক ক’লে, হে প্ৰভু, আমাৰ সকলো ভাইৰেই নিজৰ ভাই-ভনীক হত্যা কৰাৰ কলংক আছে। এই কলংকৰ পৰা কেনেকৈ মুক্তি পাব? ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছিল যে আপুনি মহাভাৰতৰ যুদ্ধত জয়ী হৈছে কিন্তু ভাই-ভনীক হত্যা কৰাৰ বাবেই আপুনি পাপৰ অংশ হৈ পৰিছে। কেৱল ভগৱান শিৱইহে আপোনাক এই পাপৰ পৰা মুক্ত কৰিব পাৰে। এই বুলি কৈ প্ৰভু শ্ৰীকৃষ্ণ তাৰ পৰাই গুচি গ’ল।

পাণ্ডৱসকলে মহাদেৱৰ সন্ধানত ৰাওনা হ’ল

তেতিয়াৰ পৰাই পাণ্ডৱসকলে চিন্তাত পৰিবলৈ ধৰিলে আৰু ৰাজপথ এৰি কেনেকৈ মহাদেৱৰ আশ্ৰয়লৈ যাব পাৰি সেই কথা ভাবিবলৈ ধৰিলে। ইফালে এদিন পাণ্ডৱসকলে শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৃথিৱী এৰি যোৱাৰ কথা গম পালে। শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৰম বাসস্থানলৈ ঘূৰি অহাৰ কথা শুনি পাণ্ডৱসকল বিচলিত হৈ পৰিল। পাণ্ডৱসকলে ইতিমধ্যে যুদ্ধত গুৰু, দাদা আৰু বন্ধু-বান্ধৱীক হেৰুৱাই পেলাইছিল। এতিয়া প্ৰভু শ্ৰী কৃষ্ণও তেওঁৰ লগত নাছিল। এনে অৱস্থাত পাণ্ডৱসকলে হস্তিনাপুৰ ৰাজ্য পৰীক্ষিতক অৰ্পণ কৰি দ্ৰৌপদীৰ সৈতে মহাদেৱৰ সন্ধানত ওলাই যায়।

পাণ্ডৱসকলে মহাদেৱক বিচাৰি হিমালয় পালেগৈ

পাঁচজন পাণ্ডৱ আৰু দ্ৰৌপদী য়ে ভগৱান মহাদেৱক চাবলৈ ব্যাকুল হৈ পৰিছিল। তেওঁ প্ৰথমে পাণ্ডৱকাশী পালেগৈ কিন্তু তাত ভোলেনাথক পোৱা নগ’ল। ইয়াৰ পিছত পাণ্ডৱসকল বহু ঠাইলৈ গৈছিল যদিও ভগৱান শিৱই তেওঁলোক পোৱাৰ আগতেই গুচি গৈছিল। এদিন পাণ্ডৱ আৰু দ্ৰৌপদী ভোলেনাথৰ সন্ধানত হিমালয় পালেগৈ। ভোলেনাথে পাণ্ডৱক দেখাৰ লগে লগে তেওঁ লুকাই থাকিল কিন্তু যুধিষ্ঠিৰে দেখিলে। তেওঁ ভগৱান শিৱক ক’লে যে হে প্ৰভু, আমি আপোনাক নেদেখাকৈ ইয়াৰ পৰা ওলাই নাযাওঁ। আমি ভালদৰে জানো যে আমি পাপ কৰিলোঁ। সেইবাবেই আপুনি আমাৰ পৰা লুকাই আছে।

মহাদেৱে পাণ্ডৱসকলক পাপৰ পৰা মুক্ত কৰিলে

ইয়াৰ পিছত পাণ্ডৱসকলে মহাদেৱক লগ কৰিবলৈ আগবাঢ়ি যাবলৈ ধৰিলে কিন্তু একে সময়তে এটা ম’হই তেওঁলোকক আক্ৰমণ কৰিলে। সেই ম’হটোৰ লগত ভীমে কাজিয়া কৰিবলৈ ধৰিলে। তেতিয়া ম’হটোৱে শিলটোত মূৰটো লুকুৱাই ৰাখিলে। ভীমে যেতিয়া ম’হটোক শিলৰ পৰা উলিয়াই আনিবলৈ তাৰ ঠেঙত ধৰি টানিলে, তেতিয়া ইয়াৰ পিছত ম’হটোৰ ধড় শিৱলিং হৈ পৰিল আৰু তাৰ পৰা ভগৱান মহাদেৱৰ আবিৰ্ভাৱ হ’ল। ভোলেনাথে পাণ্ডৱসকলক সকলো পাপৰ পৰা মুক্ত কৰিলে।

শিৱলিংগ কেদাৰনাথ ধামত আছে

ভগৱান ভোলেনাথক তেওঁৰ সন্মুখত দেখি পাণ্ডৱসকলে তেওঁক প্ৰণাম কৰি ভুলৰ বাবে ক্ষমা খুজিলে। ইয়াৰ পিছত ভগৱান শিৱই পাণ্ডৱসকলক স্বৰ্গৰ পথ ক’লে আৰু অদৃশ্য হৈ গ’ল। ইয়াৰ পিছত পাণ্ডৱসকলে শিৱলিঙক পূজা কৰিছিল। আনহাতে, শিৱলিঙক কেদাৰনাথ ধাম বুলি জনা যায়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

1 thought on “কোনে কি কাৰণত নিৰ্মান কৰিছিল এই কেদাৰনাথ মন্দিৰ ? জানক ইয়াৰ প্ৰকৃত ৰহস্য !”

Leave a Comment