দৰ্জা খিৰিকীৰ কেৰ কেৰ মাত নোহোৱা হব অতি সহজে। মাত্ৰ লাগিব এই বিধ বস্তু।

How to Remove Noise from Window and Door: বহু সময়ত ঘৰৰ দুৱাৰ-খিৰিকী ফুলি উঠে। গতিকে কেতিয়াবা পুৰণি হোৱাৰ বাবে বা পানীৰ বাবে ইহঁতৰ হিঞ্জতো মৰিছা পৰে। যাৰ বাবে দুৱাৰ-খিৰিকী খুলি বন্ধ কৰাত সমস্যা হয়, লগতে ইয়াৰ পৰা শব্দও আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু ইচ্ছা কৰিলে কাঠমিস্ত্ৰীৰ সহায় নোলোৱাকৈ ঘৰৰ সকলো খিৰিকী-দুৱাৰ ঠিক কৰি কিছু সহজ-সৰল টিপছ মানি চলিব পাৰে। গতিকে দুৱাৰ-খিৰিকীবোৰ শুধৰোৱাৰ উপায়বোৰ জানো আহক।

তেল লগোৱাৰ সহায় লওক: ঘৰৰ খিৰিকী-দুৱাৰ ঠিক কৰিবলৈ আপুনি লুব্ৰিকেটিং অইল বা মেচিন অইলৰ সহায় ল’ব পাৰে। এনে অৱস্থাত খিৰিকী আৰু দুৱাৰৰ হেণ্ডেল, বাদাম-বল্ট আদি ঠাইত তেল ঢালি দিব লাগে। ইয়াৰ ফলত খিৰিকী-দুৱাৰৰ পৰা অহা শব্দ বন্ধ হৈ যাব

চাবোনৰ সহায় লওক: যদি খিৰিকী আৰু দুৱাৰত মৰিছা নাথাকে তেন্তে চাবোন ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত নাটৰ বল্ট আৰু হেণ্ডেলত চাবোনৰ বাৰখন ঘঁহিব লাগে। ইয়াৰ ফলত খিৰিকী আৰু দুৱাৰৰ শব্দ নোহোৱা হৈ যাব।

কাঠ পলিচিং কৰক: কাঠৰ খিৰিকী আৰু দুৱাৰ মৰিছা বা টেমাইটৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ কাঠ পলিচিং কৰি চাব পাৰে। একে সময়তে বাদাম আৰু বল্টত পলিচ প্ৰয়োগ কৰিলেও ইয়াৰ পৰা অহা শব্দৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি।

পেট্ৰলিয়াম জেলী ব্যৱহাৰ কৰক: দুৱাৰ আৰু খিৰিকীৰ শব্দ কম কৰিবলৈ পেট্ৰলিয়াম জেলী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। পেট্ৰলিয়াম জেলীত লুব্ৰিকেণ্ট এজেণ্ট থাকে। যিটো প্ৰয়োগ কৰিলে দুৱাৰ আৰু খিৰিকীৰ পৰা অহা শব্দ ভাল হয়।

টাৰপেন্টাইন তেল প্ৰয়োগ কৰক: টাৰপেন্টাইন তেলৰ সহায় লৈ লোহা আৰু কাঠৰ দুৱাৰবোৰ মৰিছাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত খিৰিকী আৰু দুৱাৰ সহজে খোলা বা বন্ধ হ’ব পাৰে। লগতে এইবোৰৰ পৰা কোনো শব্দ নাহে।

পাম অইল যোগ কৰক: লোহাৰ খিৰিকী আৰু দুৱাৰ শব্দমুক্ত কৰিবলৈ পাম অইল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এনে অৱস্থাত বাদামৰ বল্ট আৰু হেণ্ডেলত পাম অইল লগাব লাগে। ইয়াৰ ফলত খিৰিকী আৰু দুৱাৰৰ শব্দ বন্ধ হৈ যাব

অধিক পঢ়কঃ জ্বলি যোৱা আইৰন প্ৰেছ ৫ মিনিটত হ’ব আগৰ দৰে চাফ। মাত্ৰ লাগিব এইবিধ বস্তু।

মম প্ৰয়োগ কৰক: বাদাম আৰু বল্টৰ মৰিছা আঁতৰাবলৈ আপুনি মোমৰ সহায় ল’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে মাম গলি বাদামৰ বল্টত থওক। ইয়াৰ লগে লগে কোনো শব্দ নকৰাকৈয়ে খিৰিকী-দুৱাৰবোৰ সহজে খোলা আৰু বন্ধ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিব।

অইল পেইণ্ট: দুৱাৰ-খিৰিকীবোৰত মৰিছাৰ পৰা আঁতৰি ৰাখিবলৈ অইল পেইণ্ট কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে খিৰিকী-দুৱাৰত মৰিছা, টেমাইট বা আৰ্দ্ৰতা নাথাকিব। লগতে ইয়াৰ পৰা কোনো শব্দ নাহিব

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

1 thought on “দৰ্জা খিৰিকীৰ কেৰ কেৰ মাত নোহোৱা হব অতি সহজে। মাত্ৰ লাগিব এই বিধ বস্তু।”

Leave a Comment