এই ঘৰুৱা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি দূৰ কৰক হালধিৰ কঠিন দাগ। কি কি বস্তু দৰকাৰ হব?

Turmeric Stain Removal: ভাৰতীয় পাকঘৰ আৰু বিয়াৰ অনুষ্ঠানৰ অন্যতম অপৰিহাৰ্য উপাদান হালধি। ইয়াৰ লগতে ইয়াক খালে স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বহু উপকাৰ পোৱা যায়। এনে পৰিস্থিতিত ঘৰে ঘৰে হালধিৰ ব্যাপক ব্যৱহাৰ হয়। কিন্তু এই সময়ছোৱাত বহু সময়ত ইয়াৰ দাগবোৰো কাপোৰৰ ওপৰত পৰে, যিবোৰ ইমানেই শক্তিশালী যে সাধাৰণ ধোৱাই ইয়াৰ পৰা মুক্তি পাব নোৱাৰে। এনে পৰিস্থিতিত কাপোৰখন ফটাকাপোৰ বনোৱাৰ বাহিৰে আন কোনো বিকল্প বাকী নাথাকে।

আজি আমি আপোনাৰ এই সমস্যাৰ সমাধান লৈ আহিছো। যদি আপুনি ড্ৰাই ক্লিনিং নকৰাকৈ কাপোৰৰ পৰা হালধিৰ দাগ আঁতৰাব বিচাৰে, তেন্তে ইয়াত উল্লেখ কৰা চাফাই হেকবোৰ আপোনাৰ বাবে অতি উপযোগী হ’ব পাৰে।

টুথপেষ্টৰ সন্মুখত হালধিৰ দাগ স্থায়ী নহ’ব

দাঁতৰ জিলিকনি বৃদ্ধি কৰা টুথপেষ্টেও কাপোৰৰ জিলিকনি বজাই ৰখাত সহায় কৰে। আনকি আপুনিও ইয়াৰ দ্বাৰা দাগ পৰা মুক্তি পাব পাৰে।
এনে অৱস্থাত কাপোৰত থকা হালধিৰ দাগ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ টুথপেষ্ট বেকিং চোডাৰ লগত মিহলাই লওক। এতিয়া দাগ পৰা ঠাইত ভালদৰে লগাব। তাৰ পিছত কিছু সময়ৰ পিছত পৰিষ্কাৰ পানীৰে ধুব।

বগা ভিনেগাৰেৰে দাগ আঁতৰাই পেলাওক

বগা ভিনেগাৰ এটা উৎকৃষ্ট চাফাই এজেণ্ট। টাইলছ হওক বা কাপোৰেই হওক সকলো বস্তু দাগমুক্ত কৰি ৰাখিবলৈ কেৱল এইটোৱেই যথেষ্ট। এনে পৰিস্থিতিত দাগ আঁতৰাবলৈ বগা ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে উপকাৰী। ইয়াৰ উপকাৰিতাৰ বাবে লিকুইড ডিটাৰজেন্ট আৰু বগা ভিনেগাৰ অলপ পানীত মিহলাই দাগটোত ঘঁহি দিব। দাগটো পৰিষ্কাৰ নোহোৱালৈকে এইদৰে কৰক।

নেমুৰ ৰসেৰে হালধিৰ দাগ আঁতৰাই পেলাব লাগে

নেমুত প্ৰাকৃতিক চাইট্ৰিক এচিড থাকে, যিয়ে দাগ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপোনাৰ কাপোৰত হালধিৰ দাগ থাকে, তেন্তে আপুনি ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰি আঁতৰাব পাৰে।
ইয়াৰ বাবে কাপোৰৰ দাগ পৰা অংশত নেমুৰ ৰস লগাই অলপ সময় থৈ দিব। ডিটাৰজেণ্টেৰে সাধাৰণ পানীৰে পুনৰ ধুই শুকুৱাই লওক। এনে কৰিলে কাপোৰৰ দাগ কেইমিনিটমানৰ ভিতৰতে নাইকিয়া হৈ যাব।

অধিক পঢ়কঃ দেউতাক বোৰে এই ৫ টা কথা কেতিয়াও নকব জীয়ৰীৰ আগত। সম্পৰ্কত আহিব সমস্যা।

হালধিৰ দাগবোৰ ব্লিচেৰে পৰিষ্কাৰ কৰা হ’ব

কাপোৰৰ জেদী দাগ আঁতৰোৱাত ব্লিচ অতি ফলপ্ৰসূ। এনে ক্ষেত্ৰত হলুদৰ দাগ আঁতৰাবলৈ এটা বাটিত ৩-৪ টোপাল লিকুইড ব্লিচ খাব লাগে। এতিয়া তাত পানী মিহলাই লওক। দাগ পৰা কাপোৰখন এবাৰ শুকান ডিটাৰজেণ্টেৰে ধুব লাগে। এতিয়া পৰিষ্কাৰ পানীত চেপি উলিয়াই ব্ৰাছ ব্যৱহাৰ কৰি তাৰ ওপৰত ব্লিচ ঘঁহি দাগ নোহোৱালৈকে ঘঁহি লওক।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment