নাৰিকল তেল আৰু এই মচলাৰে দূৰ হব মুখৰ সকলো দাগ। জানক এই ঘৰুৱা পদ্ধতি।

Skin Care: বহু লোকৰ মুখত ক’লা দাগ পৰাৰ সমস্যা থাকে। ছালৰ পৃষ্ঠত দেখা পোৱা এই ক’লা দাগবোৰ ৰাসায়নিক সমৃদ্ধ ছালৰ যত্ন লোৱা সামগ্ৰী প্ৰয়োগ কৰিলে, অত্যধিক সূৰ্যৰ পোহৰত থাকিলে বা ছালৰ সঠিক যত্ন নকৰিলে দেখা যায়। পৰিৱেশটোও এই দাগবোৰৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত কেতিয়াবা এই ক’লা দাগবোৰৰ পৰা কেনেকৈ মুক্তি পাব পাৰি সেয়া বুজিবলৈ টান হৈ পৰে। যদি আপুনিও সকলো ধৰণৰ চেষ্টা কৰি ভাগৰি পৰিছে, তেন্তে নাৰিকল তেলৰ এই ৰেচিপিটোৱে আপোনাৰ হতাশা দূৰ কৰিব। নাৰিকল তেলত লং লগালে মুখৰ ক’লা দাগ দূৰ হয়। ইয়াত জানক কিদৰে নাৰিকল তেলত লং প্ৰয়োগ কৰি মুখৰ পৰা দাগ আঁতৰাব পাৰি।

লৱণ আৰু নাৰিকল তেল একেলগে মিহলি কৰিলে মুখত এক আচৰিত প্ৰভাৱ দেখা যায়। লঙত বহু ধৰণৰ এন্টি অক্সিডেন্ট পোৱা যায়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ এন্টিফাংগেল, এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল আৰু এন্টিভাইৰেল গুণ আছে। কিন্তু লং পোনে পোনে মুখত লগোৱা নহয়, কিন্তু দাগ আঁতৰাবলৈ লং নাৰিকল তেলৰ লগত মিহলাই বা লং ৰ তেল নাৰিকল তেলৰ লগত মিহলাই ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

এটা বাটি লৈ তাত ২ৰ পৰা ৪ টোপাল লং তেল আৰু এচামুচ নাৰিকল তেল মিহলাই লওক। ইয়াত এচিকুট হালধিও দিব পাৰি। এই তেল মিহলাই মুখৰ দাগবোৰত লগাব। যিসকল লোকৰ ছাল সংবেদনশীল তেওঁলোকে এই মিশ্ৰণ সাৱধানে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। আনহাতে, যদি মুখত সামান্য জ্বলা-পোৰা দেখা যায়, তেন্তে মুখখন ধুব লাগে।

বয়স বৃদ্ধিটো ফলপ্ৰসূ

লৰচৰ কৰা ছালখন টান কৰিবলৈও লং ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। দৰাচলতে লং বয়স বৃদ্ধি বিৰোধী গুণেৰে সমৃদ্ধ আৰু ছালৰ মৃত ছালৰ কোষবোৰ আঁতৰাই তেজৰ সোঁত উন্নত কৰাতো ফলপ্ৰসূ। ইয়াৰ বাহিৰেও লংৰ ব্যৱহাৰৰ লগে লগে ছালখন চিকচিকিয়া হৈ পৰে, ইমান বেলেগ। মাত্ৰ এটা কপাহত নাৰিকল আৰু লং তেলৰ মিশ্ৰণ এটা লৈ ৰাতি মুখত লগাই শুব লাগিব। যিকোনো ক্ৰীম বা মইশ্ব’ৰাইজাৰত লৱণৰ তেল মিহলাইও লগাব পাৰে।

অধিক পঢ়কঃ প্ৰেচাৰ কুকাৰত ৰন্ধা খাদ্য খোৱাটো ভাল নে বেয়া ? বহুতেই নাজানে এই কথা !

এই তেলবোৰেও কাম কৰে

মুখৰ পৰা দাগ আঁতৰাবলৈও নিম তেল উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয়। ইয়াক আন যিকোনো তেলৰ লগত মিহলাই প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। এই তেলে সূৰ্যৰ UV ৰশ্মিৰ পৰাও মুখখনক ৰক্ষা কৰে।

একো মিহলি নকৰাকৈ কেৱল নাৰিকল তেলহে মুখত লগাব পাৰে। বিশেষকৈ শুকান ছালৰ বাবে নাৰিকল তেল উপকাৰী। ৰাতি লগাই শুব, পিছদিনা ৰাতিপুৱালৈকে মুখখন আৰ্দ্ৰ অনুভৱ কৰিব।

সৰিয়হৰ তেল ব্যৱহাৰ কৰিও ফ্ৰেকল কম কৰিব পাৰি। প্ৰয়োগ কৰিবলৈ নেমুৰ ৰস সৰিয়হৰ তেলত মিহলাই ১০ৰ পৰা ১৫ মিনিট মুখত ৰখাৰ পিছত ধুব লাগে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment