লিভাৰ বেয়া হলে হাত ভৰিত দেখা যায় এই ৫ প্ৰকাৰৰ লক্ষণ।ভুলটো নকৰিব আওকাণ !

Damage Liver Warning Sign: যকৃত আমাৰ শৰীৰৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ যিয়ে শৰীৰক বিষমুক্ত কৰে। বেয়া খাদ্যাভ্যাস, অত্যধিক মদ্যপান আৰু জিনীয় কাৰকৰ বাবে যকৃতৰ সমস্যা বৃদ্ধি পাব পাৰে। লিভাৰ হৈছে শৰীৰৰ এনে এটা অংশ যিয়ে নিশ্চিতভাৱে শৰীৰৰ প্ৰতিটো অংগক কিবা নহয় কিবা এটা দিয়ে। যকৃতৰ প্ৰধান কাম হ’ল প্ৰ’টিন আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা তৈয়াৰ কৰা, যাৰ সহায়ত আমি ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত হৈ থাকোঁ। শৰীৰৰ এই অত্যাৱশ্যকীয় অংগটোত কিবা ভুল হ’লে শৰীৰত বহুতো ৰোগৰ সৃষ্টি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

যকৃতৰ ৰোগৰ কথা ক’লে ইয়াৰ লক্ষণ শৰীৰত দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শৰীৰৰ দুৰ্বলতা, ভোক কমি যোৱা, বমি হোৱা, টোপনি নোহোৱা, দিনটো ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰা, শৰীৰত অলসতা আৰু দ্ৰুত ওজন কমি যোৱা আদি যকৃতৰ ক্ষতিৰ লক্ষণ। যকৃতৰ ক্ষতিৰ কিছু লক্ষণো ভৰিত দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

Scientific Based Homeopathy Dr.Mandeep Dahiya ৰ মতে ভৰিত যকৃতৰ সমস্যাৰ কিছু লক্ষণ দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যদি এই লক্ষণসমূহ চিনাক্ত নহয় তেন্তে সমস্যাটো বৃদ্ধি পাব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰা জানি লওক যে ভৰিত দেখা পোৱা যকৃতৰ ক্ষতিৰ লক্ষণ কি কি ?

ভৰিৰ ওচৰত ৰঙা দাগঃ

হেল্থলাইনৰ খবৰ অনুসৰি লিভাৰ বিকল হোৱাৰ বাবে ভৰিৰ ওচৰত ৰঙা ৰঙৰ দাগ ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই চিনবোৰ আঁঠুৰ তলত আৰু ভৰিৰ ওপৰত থাকে। ভৰিত দেখা পোৱা এই চিনবোৰক আওকাণ নকৰিব। এই চিনবোৰ ৰঙা ফোহাৰ দৰে দেখা যায়। সাধাৰণতে যকৃতত চৰ্বিযুক্ত হ’লে এই সমস্যাবোৰ দেখা যায়।

ভৰি ফুলিলে যকৃতৰ ক্ষতি হোৱাৰ লক্ষণ

ভৰিত ফুলিলে চৰ্বিযুক্ত যকৃতৰ লক্ষণ। যেতিয়া শৰীৰত বিষাক্ত পদাৰ্থ জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়া শৰীৰৰ তলৰ অংশত ফুলা আৰম্ভ হয়। এই সমস্যাক পেৰিফেল ইডিমা বুলি কোৱা হয়, যাৰ বাবে ভৰি দুখন ফুলি উঠে। ভৰিত দীৰ্ঘদিন ফুলিলে লিভাৰ বিকল হোৱাৰ লক্ষণ।

ভৰিৰ নীলা শিৰাঃ

ভৰিত দেখা পোৱা শিৰাবোৰৰ নীলা ৰূপটো যকৃতৰ বিকলতাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। লিভাৰত কোনো সমস্যা হ’লে এই শিৰাবোৰ নীলা দেখা যায়।

ছাল ফাটি যোৱাঃ

আপুনি জানে যে সঘনাই ভৰিৰ গোৰোহা ফাটি যোৱাটোও যকৃতৰ সমস্যাৰ লক্ষণ। শৰীৰত ভিটামিন বি ৩, ওমেগা-৩ আৰু ওমেগা-৬ৰ অভাৱৰ বাবে এই সমস্যা গোৰোহাৰ পৰা আৰম্ভ হয়। যদি বাৰে বাৰে গোৰোহা ফাটি যায়, তেন্তে শৰীৰত এই অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদানসমূহৰ অভাৱ পূৰণ কৰক। এই পুষ্টিকৰ উপাদানসমূহৰ অভাৱত যকৃতৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটে।

ভৰিৰ তলুৱাত খজুৱতি হোৱাঃ

ভৰিৰ তলুৱাত সঘনাই খজুৱতি হোৱাটো যকৃতৰ বিকলতাৰ লক্ষণ। ফেটি লিভাৰ আৰু লিভাৰ চিৰ’ছিছৰ দৰে সমস্যাৰ বাবে ভৰিৰ তলুৱাত খজুৱতি আৰম্ভ হয়। যেতিয়া বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ শৰীৰৰ পৰা ওলাই আহিব নোৱাৰে তেতিয়া ভৰিত প্ৰত্যাখ্যানৰ সমস্যা হয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, ইয়াক গ্ৰহন কৰাৰ আগতে বিশেষজ্ঞ আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক। AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে।